• Młody jęczmień. Zestaw do uprawy mikro liści.

5.50
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 48h
Cena przesyłki 15
Paczkomaty InPost 15
Kurier DPD 20
Dostępność Średnia dostępność

Młody jęczmień zawiera witaminę B,C,E,K magnez, żelazo, wapń, potas, fosfor, cynk, błonnik, chlorofil. Spożywanie młodego jęczmienia poprawia pracę układu pokarmowego, zapobiega zaparciom i przyśpiesza odchudzanie. Stosuje się go raczej jako dodatek a nie jako samodzielnie zjadaną zieleninę w smaku jest lekko gorzkawy. Idealnie nadaję się do wyciskania soku czy jako dodatek do koktajli i smoothie.

 

Młody jęczmień to idealna roślina dla Twojego kota, wspomaga usuwanie kul włosowych, stymulując odruch wymiotny. Zaspokaja również potrzebę podgryzania roślin, dzięki czemu Twoje kwiaty w doniczkach będą bezpieczne.


Wystarczy rozpakować zestaw i rozpocząć uprawę. Nie musisz niczego mieszać czy przesypywać, wszystko jest już na swoim miejscu.

Szczegóły uprawy w zakładce instrukcja uprawy.

 

 

Zestaw składa się z:

- tacki z tektury

- papierowej tacki  9,5 x 16,5 x 5 cm

- tekturowej przekładki i papieru pergaminowego

- podłoże w zestawach to mieszanina ziemi do upraw ekologicznych, perlitu i odrobiny podłoża kokosowego

- 35g nasion jęczmienia Cały zestaw to zaledwie 50 gramów papieru, który po uprawie w całości można kompostować w domowym kompostowniku. Nie używamy plastiku podczas pakowania paczek.

 

 

W jednej paczce mieści się maksymalnie 15 zestawów.

Instrukcja uprawy

Bardzo ważnym elementem uprawy jest obciążenie zawartości tacki. Jako obciążenie możemy wykorzystać pudełka po maśle, jogurtach czy herbacie wypełnione np. kamykami lub piaskiem. Obciążenie około 0,5 kg im lepiej będzie dopasowane kształtem do tacki tym lepiej dla wzrostu mikro liści.

 

Warunki uprawy:

Temperatura - około 21°C

Podlewanie - raz dziennie

Nasłonecznienie - duże

Czas uprawy - 10-14 dni


Dzień 1

Zawartość tacki delikatnie i równomiernie podlewamy 75 ml wody, czekamy chwilę aż ziemia zaabsorbuje wodę. Zawartość tacki zakrywamy w taki sam sposób jak była zapakowana. Na tackę kładziemy obciążenie około 0,5 kg. Obciążenie tacki pozwala mikro liściom dobrze się ukorzenić i utrzymuje wilgoć.

IMG_20191229_144858.jpg
 
 

Dzień 2-3

Odkrywamy zawartość tacki i podlewamy 30 ml wody. Zakrywamy w taki sam sposób jak wcześniej.
 

Dzień 4

Zdejmujemy obciążenie z tacki, wyjmujemy papierową tackę z tacki tekturowej, stawiamy tackę jak na zdjęciu i podlewamy 50 ml wody. Nie zakrywamy tacki. Uprawę prowadzimy w przewiewnym miejscu, z dużym dostępem do światła słonecznego.
 

Dzień 5 -9

Podlewamy po 50-70 ml wody każdego dnia.

Dzień 10-14

Od tego dnia jęczmień gotowy jest do zbioru. Podlewamy po 50-70 ml wody każdego dnia.

 

Wskazówki do uprawy

Parapet lub inne dobrze nasłonecznione miejsce będzie idealne do uprawy młodego jęczmienia. Uprawę możemy prowadzić również na półce lub szafce w głębi pomieszczenia. Młody jęczmień odrasta, więc po pierwszych zbiorach uprawę możemy prowadzić dalej dostosowując ilość wody do aktualnych potrzeb rośliny.

Jeśli lubimy lekką goryczkę młodego jęczmienia i zajadamy się nim jak sałatą, należy zmienić miejsce uprawy na mniej nasłonecznione a czas uprawy skrócić o kilka dni. Im dłużej jęczmień rośnie tym bardziej wyczuwalne są jego włókna.

 

Przechowywanie

Przed użyciem zestaw należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.