• Rzodkiew japońska Daikon 100g - Nasiona na kiełki i mikroliście

9.00
90/kg
szt. Do przechowalni
Opinie
brak ocen
Wysyłka w ciągu 48 godzin
Cena przesyłki 14.99
Paczkomaty InPost 14.99
Kurier DPD 19.99
Dostępność Duża dostępność

Mikroliście, jak i kiełki rzodkwi japońskiej Daikon w smaku przypominają rzodkiew białą o delikatnym lekko pikantnym smaku. Choć smak jest podobny to struktura i zapach zjadanej zieleniny zupełnie inny. Kiełki są wilgotne i mają swój specyficzny zapach, natomiast zjadając mikroliści mamy uczucie zjadania świeżej zieleniny prosto z własnego przydomowego ogródka. Kiełki i mikroliście możemy dodawać do sałatek i surówek jako dodatek do kanapek czy twarożku. Kliknij i dowiedz się, czym są mikroliście.

Zdolność kiełkowania obecnej partii nasion rzodkwi japońskiej Daikon wynosi około94%. 

Składniki odżywcze w kiełkach i mikroliściach rzodkiewki:

  • Witaminy  

A, B1, B2, C, E, K

  • Minerały

magnez, siarka, potas, cynk, fosfor, miedz, wapń, sód

  • Pozostałe

przeciwutleniacze, kwas foliowy, chlorofil.

Na poprawę zdrowia i odporności

Kiełki i mikroliście zawierają podobne witaminy i minerały, ale to mikroliście mają ich znacznie większe ilości. Wysoka zawartość witaminy C (szczególnie w mikroliściach) i właściwości wykrztuśne sprawiają, że polecane są na przeziębienie, skutecznie wspomagając oczyszczanie dróg oddechowych. Wysoka zawartość siarki poprawia kondycję paznokci i włosów. Posiadają również właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Kiełki i mikroliście rzodkiewki korzystnie wpływają na wzrok, pobudzają trawienie i działają antyseptycznie.

Opakowanie

W trosce o środowisko i zmniejszenie ilości produkowanego plastiku i śmieci nasze nasiona pakowane są w papierowe torebki. Tak pakowane nasiona utrzymują zdolność kiełkowania przez co najmniej 6 miesięcy. Jeśli potrzebujesz, by nasiona dłużej zachowały zdolność do kiełkowania, należy przechowywać je w słoiku w suchym i chłodnym miejscu.

Uprawa mikroliści rzodkiewki

By rozpocząć uprawę mikroliści, potrzebujesz:

  • płaski pojemnik/tacka uprawowa lub doniczka
  • ziemia bez nawozów sztucznych/podłoże kokosowe lub mata uprawowa
  • perlit frakcja powyżej 2 mm (opcjonalnie)
  • odpowiednie nasion.

1. Pojemnik, doniczkę, tackę wypełniamy do 3/4 wysokości podłożem i wyrównujemy lub wkładamy matę do kiełkowania (w przypadku upraw na macie najlepiej sprawdzi się płaska tacka).

2. Na podłoże równomiernie wysiewamy nasiona.

3. Na tak przygotowane podłoże z nasionami wysypujemy warstwę perlitu, by dokładnie je zakryć. Perlit ułatwia uprawę, utrzymuje wilgoć i zapobiega pojawianiu się pleśni. W przypadku mat perlit nie jest potrzebny, ale może być stosowany. Przy uprawie rzodkiewki niezbędne jest dodatkowa tacka z obciążeniem, które stawiamy na podłoże.

4. Czwartego dnia zdejmujemy obciążenie z uprawy i przestawiamy ją w jasne i słoneczne miejsce.

Dokładny opis uprawy mikroliści z wykorzystaniem danego podłoża znajdziesz w kategorii podłoża lub pojemniki.

Warunki uprawy rzodkiewki:

Temperatura - około 21°C

Podlewanie - raz dziennie

Nasłonecznienie - średnie

Czas uprawy - 7-10 dni

Uprawa kiełków rzodkiewki 

Nasiona namaczamy w letniej wodzie przez 3-6 godzin, a następnie odcedzamy i przenosimy do kiełkownicy bądź słoika. Naczynie powinno być czyste, najlepiej umyte w gorącej wodzie. Niezależnie od metody uprawy kiełków czy to w słoiku, czy kiełkownicy, musimy kontrolować, by kiełki były wilgotne, ale by nie miały nadmiaru wody. Regularnie płuczemy nasion 3-4 razy dziennie. Po 5-6 dniach kiełki będą gotowe do spożycia.