• Czym są mikro liście

Mikro liście (ang. microgreens) to doprowadzone do stadium pierwszych liści siewki powszechnie uprawianych roślin jadalnych.

 

Uprawę mikrolistków zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych w latach 80. Pierwotnie były one serwowane jedynie w najlepszych restauracjach jako dekoracja posiłków, zaskakując swoim aromatem i intensywnością smaku. Stanowią doskonałe źródło witamin C, E, K, karotenoidów i minerałów w ilościach nawet kilkukrotnie większych niż w plonie uprawianych roślin, np. kapusty, szpinaku czy rzodkiewki. Obecnie stają się one popularne również w Europie. Często bywają mylone z kiełkami, a różnią się od nich tym, że w przypadku kiełków jadalną część stanowią nasiona np. soczewicy i kiełek długości od kilku milimetrów do 3 cm. Kiełki uprawia się na wodzie w pojemnikach. W przypadku mikrolistków nasiona nie stanowią części jadalnej, a jest nią tylko część nadziemna o długości 3–20 cm w zależności od uprawianego gatunku rośliny. Mikroliście uprawiane są na odpowiednim podłożu, zazwyczaj jest to ziemia z kompostem organicznym. Właśnie z podłoża czerpią niezbędne "paliwo" do wzrostu i to sprawia, że są tak bogate w witaminy i minerały.

 

Gatunków warzyw i ziół jakie można uprawiać na mikroliście są dziesiątki a okres ich uprawy mieści sie w przedziale 7-28 dni. Domowa uprawa pozwala zaoszczędzić wodę i ograniczyć do minimum ilość zanieczyszczeń i śmieci.

 

 

Mikro liście, kiełki i ich „dorosłe ” odpowiedniki

Czym właściwie różnią się mikro liście od kiełków i swoich dorosłych odpowiedników? Różnic jest kilka i są one znaczące. Mikro liście zawierają kilka razy więcej witamin i minerałów niż kiełki i od kilku do kilkunastu razy więcej niż swoje dorosłe odpowiedniki. Kiełki rzodkiewki to około 29mg witaminy C, rzodkiewka to 15mg a mikro liście rzodkiewki to 97mg witaminy C.

Uprawa mikro liści zużywa dużo mniej wody niż uprawa kiełków a z takiej samej ilości nasion wyhodujemy nawet do 4 razy wiecej mikro liści niż kiełków.