• Czym są mikroliście

Mikroliście (ang. microgreens) to doprowadzone do stadium pierwszych liści siewki powszechnie uprawianych roślin jadalnych.

Uprawę mikroliści zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych w latach 80. Pierwotnie były one serwowane jedynie w najlepszych restauracjach jako dekoracja posiłków, zaskakując swoim aromatem i intensywnością smaku. Stanowią doskonałe źródło witamin i minerałów w ilościach nawet kilkukrotnie większych niż w swoich dorosłych odpowiednikach. Obecnie stają się one popularne również w Polsce.

Często bywają mylone z kiełkami, a różnią się od nich tym, że w przypadku kiełków jadalną część stanowią nasiona i kiełek długości od kilku milimetrów do 3 cm. Kiełki uprawia się na wodzie. W przypadku mikroliści nasiona nie stanowią części jadalnej, a jest nią tylko część nadziemna o długości 3–20 cm w zależności od uprawianego gatunku rośliny. Mikroliście uprawiane są na odpowiednim podłożu, zazwyczaj jest to ziemia z kompostem organicznym. Właśnie z podłoża czerpią niezbędne "paliwo" do wzrostu i to sprawia, że są tak bogate w witaminy i minerały.

Mikroliście, kiełki i ich „dorosłe ” odpowiedniki

Czym właściwie różnią się mikroliście od kiełków i swoich dorosłych odpowiedników? Różnic jest kilka i są one znaczące. Podstawową różnicą jest sposób uprawy i zawartość witamin i minerałów w zjadanej zieleninie. Mikroliście zawierają kilka razy więcej witamin i minerałów niż kiełki i od kilku do kilkunastu razy więcej niż swoje dorosłe odpowiedniki. Kiełki rzodkiewki to około 29mg witaminy C, rzodkiewka to 15mg a mikroliście rzodkiewki to 97mg witaminy C.

Sprawdź nasze zestawy i uprawiaj własne witaminy :)